Budownictwo – szyby

Profile okienne

PVC. Profile okienne z tego materiału mają budowę komorową. Nie są zbyt sztywne – nie zawsze można je zastosować do dużych przeszkleń, nawet przy zastosowaniu wzmocnień stalowych. W takim wypadku rozwiązaniem jest wprowadzenie dodatkowych podziałów okien – pionowych i poziomych elementów konstrukcyjnych.

Liczba, wielkość i wypełnienie komór profili (wkładkami termicznymi) ma duży wpływ na ich izolacyjność. Przyjmuje się, że aby komory poprawiały właściwości termiczne, muszą mieć przynajmniej 5 mm grubości.

Drewno. Wykazuje znaczną wytrzymałość, dzięki czemu okna mogą być bardzo duże (bez dodatkowych wzmocnień). Żeby uzyskać dobrą termoizolacyjność, trzeba zastosować grube ramy (w oknach energooszczędnych mają nawet 102 mm). Parametr ten zależy także od gatunku drewna – im jego gęstość właściwa jest niższa, tym drewno cieplejsze (najwyższą izolacyjność cieplną wykazuje meranti).

Aluminium. Wykonane z niego profile, podobnie ramy z PVC, mają budowę komorową. Nie trzeba jednak stosować w nich wzmocnień, zatem mogą być węższe. Są bardzo sztywne. Zapewniają też dobrą izolacyjność. Tzw. ciepłe profile składają się z dwóch kształtowników aluminiowych i wkładki termicznej.

SZYBY – BEZPIECZNE I CZYSTE

Wielkoformatowe przeszklenia wykonuje się z pakietów szybowych (to dwie lub trzy tafle szkła rozdzielone ramkami dystansowymi). Warto przy tym stosować tzw. szyby bezpieczne, które w przypadku rozbicia nie stanowią zagrożenia dla znajdujących się w pobliżu osób. Szyba ze szkła klejonego – inaczej laminowanego – po rozbiciu nadal stanowi jeden element. Zbudowana jest z dwóch tafli szkła i jednej albo dwóch warstw folii PVB. Szkło hartowane rozpada się natomiast na małe kawałki o tępych krawędziach. Wykazuje dużą odporność na szok termiczny i nierównomierne nagrzewanie, np. wtedy, gdy część powierzchni znajduje się w cieniu, a część wystawiona jest na silne słońce (zwykła szyba w takich warunkach może popękać).

Częste mycie dużych okien bywa uciążliwe – szczególnie, gdy są to panoramiczne, nieotwierane przeszklenia na piętrze.

Problem ten jest mniej odczuwalny w przypadku szyb samoczyszczących, pokrytych powłoką hydrofilową. Znajdujące się na nich zanieczyszczenia ulegają rozpadowi w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego. Resztki nieczystości są później spłukiwane przez wodę deszczową lub z węża ogrodowego. Woda szybko odparowuje z powierzchni szkła, nie pozostawiając żadnych śladów, zacieków. Takie okna myje się wręcz raz do roku. Szyby sa-moczyszczące mają jednak nieco mniejszą przejrzystość. Powłoka hydrofilowa nadaje im niekiedy lekko brązowy lub niebieski odcień.

TRADYCYJNE LUB NOWOCZESNE OTWIERANIE

Nowoczesne okucia okien i drzwi tarasowych umożliwiają otwieranie skrzydeł na rozmaite sposoby. Mechanizmy działają sprawnie, nawet w przypadku dużych szyb. Przeszklona powierzchnia może być podzielona na kilka segmentów. Przy podziale na trzy części, otwiera się zazwyczaj tylko jedną z nich. W przypadku czterech segmentów, skrajne często są stałe, zaś środkowe – ruchome.

Otwieranie szerokich drzwi można wspomóc napędem elektrycznym, montowanym pod posadzką. Uruchamia się go pilotem bądź łącznikiem znajdującym się na ścianie.

ROZWIERALNE

Tradycyjne przeszklenia rozwieralno-uchyl-ne są najtańsze i przez to chętnie wybierane. Szerokość pojedynczego skrzydła może wynosić maksymalnie 160 cm, zaś wyso-

kość 250 cm. Bardzo ważne jest zamontowanie hamulca, umożliwiającego zablokowanie otwartego okna czy drzwi w dowolnej pozycji. Zapobiega to zatrzaśnięciu skrzydła czy zbiciu szyby w razie przeciągu. Za rozwiązanie takie trzeba jednak dopłacić.

PRZESUWNE

Przeszklenia przesuwne są droższe. Jednak drzwi tarasowe, które po otwarciu zachodzą na sąsiednie skrzydła, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu, są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Ponadto efektownie wyglądają.

Okucia przesuwno-uchylne umożliwiają sprawną pracę drzwi tarasowych o wysokości nawet 250 cm i szerokości 330 cm. Poradzą sobie także z dwoma ruchomymi skrzydłami o łącznej szerokości 6 m.

Okucia przesuwno-podnoszone wybierane są rzadziej, ze względu na dość wysoki koszt. Aby otworzyć wyposażone w nie drzwi, należy je najpierw unieść, a potem przesunąć, odpowiednio przekręcając klamkę. Gdy znajduje się ona w pozycji zamkniętej, skrzydło opada i rygluje się. Na rynku dostępne są modele o szerokości powyżej 6 m przy dwóch skrzydłach i 12 m przy czterech (stałych skrajnych i ruchomych środkowych).

DOBRE PARAMETRY CIEPLNE

Okna stanowią przegrodę o znacznie wyższym współczynniku przenikania ciepła niż ściany zewnętrzne. Planując duże przeszklenia, warto zatem zadbać, aby miały dobre parametry termoizolacyjne. Zależą one przede wszystkim od pakietu szybowego -ilości szyb w pakiecie, ich grubości, odległości między taflami oraz rodzaju gazu, który wypełnia komory międzyszybowe (najlepsze parametry zapewniają gazy szlachetne – argon, krypton). Trzecia szyba pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła, jednak pakiet 3-szybowy wymaga zastosowania mocniejszej ramy. Izolacyjność poprawia także zastosowanie tzw. cieplej ramki, czyli specjalnej wkładki na styku szyby i profilu.

Komentarze z Facebooka
Komentarze zostały wyłączone.