Co to jest patriotyzm?

Chyba każdy z nas wie co to jest patriotyzm. Odzież patriotyczna cieszy się niesłabnącą popularnością już od wielu, wielu lat. Odzież patriotyczna dostępna jest w różnych formach – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na rynku znajdziemy rozwiązania dedykowane zarówno przedstawicielkom płci pięknej jak i mężczyznom. Czy osoby noszące odzież patriotyczną to tzn. patrioci? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, przyjrzyjmy się z bliska genezie słowa patriotyzm. Nazwa ta wywodzi się z greckiego patria, co oznacza grupę, plemię, rodzinę lub naród wywodzący się od wspólnych ojców. Patria natomiast pochodzi z innego greckiego słowa pater oznaczającego „ojca” jako głowę rodu. Grecy „pożyczyli” prezentowane terminy pierw Rzymianom, a następnie poszczególnym państwom europejskim. Dosłownie, a więc literalnie patriotyzm to nic innego jak miłość ojczyzny (umiłowanie ojczyzny). Termin patria przybył do Polski już w końcu średniowiecza. Widnieje on m.in. słownik łacińsko-polski Bartłomieja z Bydgoszczy (1532 rok).

Warto wspomnieć również o historii patriotyzmu, a dokładnie samego terminu. Niewiele osób wie, iż patriotyzm znalazł się w nowym słowniku polityki epoki oświecenia, rozwijanego następnie w epoce romantyzmu. Patriotyzm wiązał obywatela oraz państwo pewną specyficzną, osobistą i emocjonalna więzią. W tamtych czasach nie było to proste, bowiem dziedziczny monarcha nie zawsze zjednywał sobie lud. Początkowo patriotyzm miał bardzo negatywne zabarwienie. Wielu konserwatystów podchodziło do niego „po macoszemu” twierdząc, iż jest dedykowany ludziom niegodnym. Dopiero z czasem nabrał pozytywnego wydźwięku. Kluczem w tym zakresie była idealizacja nie monarchii, a ojczyzny.

Współczesny patriotyzm jest w większości przypadków widoczny. Bez wątpienia nie ma on wiele wspólnego z odzieżą patriotyczną, chociaż patrioci bardzo często ją wykorzystują. Idee patriotyczne deklarowało między innymi Stronnictwo Patriotyczne – nieformalna grupa działająca w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po rozbiorach Polski za szerzenie idei patriotycznych odpowiedzialna była tajna organizacja Narodowe Towarzystwo Patriotyczne. Podobnymi ideami kierowało się powstałe w późniejszych latach Towarzystwo Patriotyczne oraz Towarzystwo Dobroczynności Patriotycznej Kobiet. Można powiedzieć, że odzież patriotyczna jest wyłącznie dodatkiem do patriotyzmu i wyznawanych przez nas wartości. Oczywiście, odzież patriotyczna może być noszona przez każdego, niezależnie od preferencji politycznych.

Komentarze z Facebooka
Komentarze zostały wyłączone.