Kobiety w ciąży a grypa

Grypa z większym prawdopodobieństwem wywoła ciężkie choroby u kobiet w ciąży niż u kobiet niebędących w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ zmiany w układzie odpornościowym, sercu i płucach podczas ciąży powodują, że kobiety (i kobiety do dwóch tygodni po porodzie) są bardziej podatne na ciężkie choroby spowodowane grypą, a także na hospitalizacje, a nawet śmierć. Kobiety w ciąży chore na grypę mają również większe szanse na poważne problemy rozwijającego się dziecka, w tym przedwczesny poród.
Sprawdź: Szczepienia Covid Bydgoszcz

Wiele badań wykazało, że szczepienie przeciw grypie może chronić kobiety w ciąży i ich dzieci przed grypą. Ponieważ kobiety w ciąży są narażone na duże ryzyko poważnych powikłań grypy, zaleca się szczepienie przeciw grypie w każdym trymestrze ciąży. Ponadto badania wykazały, że szczepienie kobiety w ciąży może również uchronić dziecko przed grypą po urodzeniu. (Mama przekazuje rozwijającemu się dziecku przeciwciała, które chronią przed grypą przez kilka pierwszych miesięcy po urodzeniu).

Szczep przeciw grypie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży

Ryzyko przedwczesnego porodu wzrasta, gdy kobiety w ciąży zachorują na grypę i istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą miały wady wrodzone. Szczepienia przeciw grypie są bezpiecznym sposobem ochrony matki i jej rozwijającego się dziecka przed poważnymi chorobami i powikłaniami związanymi z grypą. Szczepionka przeciw grypie była podawana milionom kobiet w ciąży przez wiele lat i nie wykazano, że szczepionki przeciw grypie szkodzą kobietom w ciąży lub ich dzieciom.

Komentarze z Facebooka
Komentarze zostały wyłączone.