W chłodne, jesienne wieczory z chęcią wylegujemy się pod wełnianym kocykiem i się grzejemy. A może by tak udać się na jakąś ciepłą wyspę? Madera jest idealna opcją.

Utworzyła się ona po erupcji zlokalizowanego pod wodą wulkanu. Ta nieduża wyspa podlegająca Portugalii zlokalizowana jest na Oceania Atlantyckim i określana jest „wyspą wiecznej wiosny”. Termin ten pochodzi od panujących w tym miejscu temperatur, które nie są za duże i dokuczliwe. Średnia temperatura w okresie zimowym waha się na Maderze pomiędzy 17 a 23°C. Występuje tutaj spokojny, podzwrotnikowy klimat. Także temperatura wody jest wspaniała na kąpiel i wynosi blisko 17°C. Fani windsurfingu i pozostałych wodnych sportów odnajdą na tej wyspie do tego najlepsze warunki.

Madera jest znana z gęstej i wspaniałej przyrody, z powodu wulkanicznych gruntów, delikatnego klimatu i opadów deszczu. Lasy wawrzynowe zostały wciągnięte na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Często występujące tutaj drzewa endemiczne, owocowe, krzewy i kolorowe kwiaty ingerują w specyficzny klimat tego miejsca.

Ciekawą przygodą będzie przespacerowanie się po lewadach, a więc kanałach irygacyjnych, których istotną rolą jest transportowanie deszczówki z północy na południe. Utworzone zostały one w XVI wieku, żeby rolnicy mogli podlewać swoje pola. Przy lewadach stworzone są ścieżki, których duża część idzie poprzez góry wśród malowniczej przyrody. Różnymi ścieżkami można dostać się, na przykład do wodospadu Cascada do Risco albo poznawać najwyższe szczyty Madery. Na takie wyjście powinno się zabrać dobre buty trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową i latarkę. W południowej części Madery znajduje się większość miast, gdzie w miejscowych barach będziemy mieli sposobność spróbować tamtejszych smakołyków.

Każdy kto uda się w podróż na Maderę znajdzie coś dla siebie. Można tutaj spędzić wakacje w aktywny sposób jak również wypocząć wśród fascynującej przyrody. Różnorodne zabawy, jakie zapewnia wyspa nie pozwolą urlopowiczom zaznać nudy, a wrażenia będą wspaniałe.

Komentarze z Facebooka
Komentarze zostały wyłączone.