Ogrodzenie działki

Ogrodzenie naszej posiadłości nie może wykraczać poza teren działki. Najlepiej, aby od strony ulicy było ażurowe (przynajmniej od wysokości 60 cm od poziomu terenu). Sprawa będzie miała się inaczej w wypadku, kiedy istnieją inne plany zagospodarowania lub zmienią się wytyczne dotyczące ochrony akustycznej. Ważne jest również, aby łączne prześwity wynosiły przynajmniej 25 procent powierzchni, w celu umożliwienia przepływu powietrza.

Niezwykle istotnym warunkiem jest to, że ogrodzenie kategorycznie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt. Z tego względu do wysokości 1,8 metra nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego itp.

Do montażu ogrodzenia, stosowane są słupki z różnego rodzaju materiałów – drewna, metalu, żelbetu oraz cegieł. Dwa pierwsze należą do najlżejszych, dlatego wymagają jedynie wkopania w ziemię. Jeśli chodzi jednak o dwa kolejne, to muszą one być usytuowane na specjalnych betonowych fundamentach.

Spośród dostępnych na rynku ogrodzeń, możemy wybrać:

Drewniane – przede wszystkim bardzo dobrze wyglądają. Do budowy nada się większość drewna w dowolnej formie. W sklepach często występują jako panele ogrodzeniowe Bydgoszcz, które są proste w montażu, a ich cena nie jest zbyt wygórowana.

Betonowe – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prefabrykowanych przęseł. Wytrzymałe, jednakże dosyć problematyczne w montażu.

Metalowe – złoty środek między trwałością a ceną. Najbardziej popularna jest siatka ogrodzeniowa, jednakże dużą popularnością cieszą się bardziej solidne konstrukcje z różnego rodzaju prętami.

Murowane – tak jak w przypadku ogrodzeń betonowych, muszą być stawiane na wcześniej wylanych fundamentach. Najczęściej spotykane są ogrodzenia murowane z cegieł, choć stosunkowo popularne są również te z kamieni.

Tworzywa sztuczne – jest to częściowo dobre rozwiązanie, choć nie tak estetyczne i eleganckie jak w wypadku np. drewna. Główną zaletą jest duża odporność na warunki atmosferyczne.

Komentarze z Facebooka
Komentarze zostały wyłączone.