
Ogrodzenie naszej posiadłości nie może wykraczać poza teren działki. Najlepiej, aby od strony ulicy było ażurowe (przynajmniej od wysokości 60 cm od poziomu terenu). Sprawa będzie miała się inaczej w wypadku, kiedy istnieją inne plany zagospodarowania lub zmienią się wytyczne dotyczące ochrony akustycznej. Ważne jest również, aby łączne prześwity wynosiły przynajmniej 25 procent powierzchni, w celu umożliwienia przepływu powietrza.
Niezwykle istotnym warunkiem jest to, że ogrodzenie kategorycznie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt. Z tego względu do wysokości 1,8 metra nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego itp.
Do montażu ogrodzenia, stosowane są słupki z różnego rodzaju materiałów – drewna, metalu, żelbetu oraz cegieł. Dwa pierwsze należą do najlżejszych, dlatego wymagają jedynie wkopania w ziemię. Jeśli chodzi jednak o dwa kolejne, to muszą one być usytuowane na specjalnych betonowych fundamentach.
Spośród dostępnych na rynku ogrodzeń, możemy wybrać:
Drewniane – przede wszystkim bardzo dobrze wyglądają. Do budowy nada się większość drewna w dowolnej formie. W sklepach często występują jako panele ogrodzeniowe Bydgoszcz, które są proste w montażu, a ich cena nie jest zbyt wygórowana.
Betonowe – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prefabrykowanych przęseł. Wytrzymałe, jednakże dosyć problematyczne w montażu.
Metalowe – złoty środek między trwałością a ceną. Najbardziej popularna jest siatka ogrodzeniowa, jednakże dużą popularnością cieszą się bardziej solidne konstrukcje z różnego rodzaju prętami.
Murowane – tak jak w przypadku ogrodzeń betonowych, muszą być stawiane na wcześniej wylanych fundamentach. Najczęściej spotykane są ogrodzenia murowane z cegieł, choć stosunkowo popularne są również te z kamieni.
Tworzywa sztuczne – jest to częściowo dobre rozwiązanie, choć nie tak estetyczne i eleganckie jak w wypadku np. drewna. Główną zaletą jest duża odporność na warunki atmosferyczne.